Veislyno istorija

Meilė ilgaplaukiams taksams mūsų šeimoje netikėtai gimė praėjusio amžiaus 9-jame dešimtmetyje, kai Lilija su vyru lankėsi Maskvoje. Užsukusi į vietinį paukščių turgų ji kartotinėje dėžėje išvydo šuniukus ilgomis garbanotomis ausimis ir apvaliomis akimis. Meilė gimė iš pirmo žvilgsnio.

Žinoma Lilija tą vakarą grįžo ne tuščiomis, o rankoje laikydama savo pirmąjį ilgaplaukį taksiuką Plutą. Deja, nutiko nelaimė ir šuniukas buvo suvažinėtas… Sielvartas netekus draugo buvo toks stiprus, kad Lilija nusprendė, jog gyvenimo be ilgaplaukio taksiuko jau nebeįsivaizduoja, todėl nutarė užsisakyti grynaveislį šuniuką iš Rusijos veisėjų. Taip į namus parkeliavo mūsų pirmoji veislinė kalytė Nikė.

Nikė ne tik buvo mūsų veislyno pradininkė, ji buvo vienas iš pirmųjų ilgaplaukių taksų Lietuvoje. Tuo metu kinologų organizacijos Lietuvoje dar nebuvo, tačiau medžiotojai jau tada organizuodavo pirmąsias parodas, kuriose Lilija kartu su Nike dalyvaudavo. Pirmieji veisimai buvo tikriausiai su vieninteliu tuo metu buvusiu patinėliu Lietuvoje – Tipu. Žinoma gimus šuniukams reikėjo bent kelis tokius grožius pasilikti sau. Neilgai trukus namai prisipildė ilgaplaukių taksiukų. Veisimas ilgą laiką buvo tik hobis, o parodos tik mėgėjiškas užsiėmimas.

2006 metų gruodžio 23 dieną veislyne gimė ypatingas šuo – Šarpas. Jis buvo ne tik labai protingas, tačiau ir neįtikėtinai gražus savo veislės atstovas. Šarpas buvo pirmasis taksas, kurį išdrįsome parodyti užsienio parodose. Mėgėjiškas dalyvavimas vietinėse parodose virto į mėgstamą ir azartišką veiklą. Atsiradus galimybei, pradėjome patinukų dairytis užsienio šalyse.

2010 metais į veislyną atkeliavo pirmoji ilgaplaukė nykštukinė taksytė iš Lenkijos – Astarte Senergetii. Astarte namie vadinome Starta, nuo angliško žodžio „start“ (liet. pradžia), kaip pirmąją ilgaplaukę nykštukinę taksytę, nuo kurios prasidėjo nykštukinių taksiukų veisimas. Starta išaugo į tikrą parodų laurus skinančią gražuolę, ji Pasaulinėje parodoje Salzburge tarp visų jos veislės kalyčių gavo antrąją vietą – į namus grįžo vienas pirmųjų svarbių titulų – rezervinis Pasaulio nugalėtojas.

Pasaulio ir Europos čempionatai mums virto tradicija… 2015 metais gražuolis Šarpas Milane tapo Pasaulio veteranų nugalėtoju. 2016 metais iš Briuselio parsivežėme net du nugalėtojus – Barbė tapo Europos Nugalėtoja, o Centurion Europos Jaunimo Nugalėtojas. 2017 metais mūsų importinė nykštukė iš Ispanijos – Creme Brulee de Llumo Leipzige tapo Pasaulio Jaunimo Nugalėtoja bei gražiausiu veislės jaunimo atstovu. 2018 metais Amsterdame Rowena tapo rezervine Pasaulio Jaunimo Nugalėtoja, o Uranus tapo WUT Pasaulio Jaunimo Nugalėtoju. 2018 metai pradžiugino ir dar vienu laimėjimu – Europos Nugalėtojo titulą Varšuvoje iškovojo mūsų veisimo kalytė Sakura. 2019 metai buvo ypač sėkmingi mūsų veislynui, Europos čempionate Wels, Austrijoje, net trys Rudės taksai gavo puikiui įvertinimus – Jupiter Rudė tapo rezerviniu Europos Nugalėtoju, Brigitte Rudė – Europos Jaunimo Nugalėtoja bei gražiausiu jaunu šunimi savo veislėje, o Rowena – Europos Nugalėtoja.

Vien tik parodomis stengiamės neapsiriboti, nuo 2017 metų dalyvaujame ir kinologų organizuojamose lauko bandymuose bei varžybose. Šiuo metu geriausias darbinis šuo veislyne – Jupiter. Jam puikiai sekasi ne tik eiti kraujo pėdsaku, tačiau ir vyti lapę urve. Taksas – medžioklinė veislė, todėl svarbu puoselėti jo prigimtinius instinktus.

Mes gyvename veislynu, šunimis, veisimu ir parodomis, mums tai ne tik pomėgis, tai darbas ir mūsų gyvenimas.